Lai saprastu pīlingu darbības mehānismu, jāsaprot mūsu ādas uzbūve:
Āda sastāv no 3 slāņiem:
- Epiderma – ādas virsējais slānis, kur intensīvi notiek metabolisma procesi un ādas šūnu (epitēlija) tapšana un augšana. Epidermas šūnas pilnībā atjaunojās vidēji 30 dienās. Šīs slānis ir vajadzīgs organisma aizsardzībai no mikrobiem un kaitīgām vielām.
- Derma – sastāv no diviem slāņiem: kārpiņu slānis atrodas tieši zem epidermas un tīklaina slāņa, kur atrodas galvenās šķiedras, kas uztur mūsu ādas tvirtumu un elastību – kolagēna un elastīna šķiedras, kurus savukārt ražo mums sievietēm visnozīmīgākas šūniņas – fibroblasti (tieši šīs šūniņas ir jāstimulē lai saglabātu ādas jaunumu un elestību, bet par to nedaudz vēlāk). Dermā atrodas arī asinsvadi un nervu gali.
- Hipoderma, jeb zemādas tauku slānis, kas aizsargā organismu no temperatūras svārstībām.
Dažāda stipruma skābju izmantošana lauj tieši iedarboties uz noteikto ādas slani un dabūt vēlamo efektu. Ādas atbilde uz skābju iedarbību ir atjaunošanas procesu aktivizācija: šūnas sāk intensīvi augt un dalīties. Pēc savas būtības – notiek kontrolēts ķīmisks apdegums. Apdeguma dziļums ir atkarīgs no skābes veida un koncentrācijas. Jo stiprāks apdegums – jo intensīvāk notiks atjaunošanas procesi, kas savukārt stimulē fibroblastus, kas sāk aktīvi radīt kolagēnu un elastīnu, līdz ar to uzlabojas ādas tonuss un turgors. Āda izskatās jaunāka, tonis izlīdzinās, poras samazinās, ādas tekstūra uzlabojas, problemātiskai ādai pakāpēniski sadzīst iekaisuma elementi un postakne rētas. Āda paliek līdzena un labāk uzņem kosmētiskos līdzekļus.
Pēc iedarbības dziļuma pīlingus iedala virspusējos, vidēji dziļajos un dziļajos. Pēdējie skaitās ķirurģiskā procedūra, kuru drīkst veikt tikai kvalificēts ārsts dermatologs vai ķīrurgs medicīniskā iestādē.
Virspusējie pīligi ļauj daļēji vai pilnīgi atjaunot tikai epidermu. Šos pīlingus drīkst veikt arī mājas apstākļos, tie ir drošie un nesāpīgie. Ādas atjaunošana norīt pakāpēniski un ātri. Šiem pīlingiem ir uzkrājuma efekts, tāpēc rezultātu var novērot pēc procedūru kursa.
Vidēja dziļuma pīlingi skar gan epidermu, gan dermu, un nodrošina izteiktāku atjaunošanas efektu. Prasa ilgāku rehabilitācijas laiku. Drīkst veikt tikai kvalificēts speciālists.
Pēc skābju veida izdala pīlingus
- uz alfahidroksiskābju bāzes (AHA), jeb augļskābju: glikolskābes (atjaunošana, balināšana), pienskābes (aktīva mitrināšana), mandeļskābes (visjutīgākām ādām), citronskābes, vīnskābes, ābolskābes u.c.;
- uz betahidroksiskābju bāzes (BHA): salicīlskābe (antibakteriālā, pretiekaisuma)
- uz karbonskābju bāzes, piemēram azelaīnskābe – jaudīgs instruments cīņā ar akni un pigmentāciju, ētiķskābe, dzintarskābe, ferūlskābe – visas šīs skābes efektīvi stimulē un atjauno ādu.
AHA ir ūdenī šķīstošās skābes, kas labāk strāda ādas virspusē. Ļoti labi der pigmentācijas novēršanai. Ieteicamas normālāi vai sausai ādai. BHA – tauku šķīstošā skābe, tāpēc iekļūst dziļāk ādā, nolobā ādas raga slāni un iekļust porās, tāpēc ir ieteicama kombinētai vai taukainai ādai, cilvēkiem ar problemātisku ādu.
Pīlinga stiprums ar atkarīgs no PH līmeņa (no 1 līdz 4) un skābju koncentrācijas (%): Jo austāks % un zemāks PH – jo pīlings ir stiprāks un jo zemāks % un augstāks PH – jo pīlings ir maigāks.
Pīlingu ir ieteicams lietot ja Jums ir:
- ādas novecošanas pazīmes;
- problemātiska āda, akne, postakne, komedoni (melnie punkti);
- pigmentācija;
- strijas, rētas;
- paplašinātas poras;
- nelīdzens ādas reljefs;
- bieza āda (hiperkeratoze);
- sagatavošanās injekcijas procedūrām un plastiskām operācijām.
No pīlinga lietošanas ieteicams atturēties, ja Jums ir:
- aktīvie iekaisuma procesi uz ādas;
- akūtas saslimšanas (jebkuras);
- herpes un citas ādas infekcijas slimības;
- ādas bojājumi;
- BHA pie alerģiskās reakcijas uz aspirīnu (salicīlskābi), AHA – pie alerģiskās reakcijas uz jebkādu sastāvdaļu;
- astma, hipertonija;
- rozācija, psoriāze, keloīdās rētas, kuperoze;
- Grūtniecība vai barojat ar krūti.
! Svarīgi ir atcerēties, ka pīlingus nedrīkst uzklāt uz dzimumzīmītēm, ka arī tos nedrīkst lietot pēc sauļošanās. Akne ārstēšanai ir nepieciešams konsultēties ar ārstu. Nekādā gadījumā neizmantot mājās pīlingus, kas paredzēti profesionālai lietošanai.
Kad var veikt?
- Jebkurā vecumā, izņemot bērnus. Jauniešiem pīlingus nozīmē pie aknes ārstēšanas.
- Vislabākais periods pīlingu veikšanai no oktobra līdz aprīlim, kad saule nav aktīva. Kaut gan ir vissezonie pīlingi, bet tādā gadījuma ir svarīgi ievērot piesardzību un izmantot saules aizsargkrēmus ar augstu aizsardzības faktoru SPF 50+.
- Efekts pēc procedūras ir pamanāms jau no pirmās reizes, bet maksimālo efektu var panākt izejot kursu 5-7 reizes. Procedūru biežums ir atkarīgs no problēmas un ādas tipa. Starp procedūrām ir obligāts intervāls 7-15 dienas, lai āda varētu atjaunoties.
- Efekts pēc procedūru kursa saglabājas 4-6 mēnešus. Kursu ieteicams atkārtot 2-3 reizes gadā.
Atbildēt